Epoksi Zemin Kaplama

 

Epoksi nedir?

Epoksi suya,asitlere ve alkaliye dirençli,zaman içerisinde direncini yitirmeyen ,yapıştırıcı bir kimyasal reçinedir.Epoksi ilk defa Almanyada 1939 senesinde I.G.Farben Industrie tarafından bulunmuş olup dişçilik ve tıp sektörüne yönelik kullanılmıştır.Zamanla mukavim ve kuvvetli yapışma  özelliği sayesinde inşaat sektörünün yaygın kullanılan malzemeleri arasında yer almıştır.Genellikle iki komponetli olan epoksiler diğer termoset plastik gibi belli süre sonra sıvı halden katı hale geçer ve takiben bir hafta içinde kür alarak final sertliğine ulaşır.
Geniş renk yelpazesi olan epoksi, antibakteriyel özelliğine sahip,  estetik, yekpare görünümü ile kimyasal mekanik mukavemeti olumlu sonuçlar veren , kaymazlık ve geçirimsizlik istendiğinde ideal bir çözüm olan; polyepoksit bir sertleştirici ya da katalizatör ajan ile kimyasal reaksiyona girdiğinde sertleşen ve kürünü alan sentetik bir reçinedir.Bir çok ürünü bulunan epoksinin her seçeneği ayrı zemin ve duvar uygulamaları için üretilmiş ve sunulmuştur.


Kullanım alanları; Otoparklar,ilaç fabrikaları, hastaneler, ameliyathaneler ve yoğun bakım üniteleri, gıda sanayi tesisleri ve ağır sanayi yapıları ,spor alanları, squash salonları, oteller, soğuk hava depoları, içme suyu ve atık su depoları, mağaza, ofisler ve üretim yapılan her alandır.

EPOXY COATING SYSTEM ( 0,400 – 1 mm )

Yaya ve hafif araç trafiği,tozumanın istenmediği yerler için kullanılır.


Kullanım yerleri : Epoksi coating sistem ; gıda , ilaç vb.depoları,ofis bina girişleri,koridorlar,merdivenler,sosyal tesisler,sanayi mutfakları,hastaneler,mağazalar,restaurantlar,her türlü yaya trafiğine açık alanlar,epoksi self levelling kaplama,epoksi multi layer kaplama,epoksi mortar kaplamaların üzerine işaretleme boyası,yol çizgi boyası olarak kullanılır.

EPOXY SELF LEVELLING SYSTEM ( 3 – 4 mm )

Epoksi self levelling kaplama sistemi epoksi coating sisteme göre daha ağır yaya,araç ve forklift trafiği olan zeminlerde tercih edilir.İlaç fabrikaları,hastanelerin steril alanları,elektrik santralleri ve her türlü sanayi tesisinde temizlenmesi kolay ve toz tutmayan bir zemin kaplamasıdır.Kimyasal maddelerin etkisine dayanaklıdır.Epoksi self levelling kaplama sistemi aşınmış,çukurlaşmış,zedelenmiş beton yüzeyleri parlak,yoğun ve pürüzsüz bir hale getiren derzsiz bir zemin kaplama türüdür.


Kullanım yerleri: Epoksi self levelling sistem ;Tesktil,gıda,ilaç üretim tesisleri,elektrik fabrikaları,makina fabrikaları,hastaneler,kimyasal fabrikalar,mobilya endüstrisi,plastik üretim tesisleri,spor kompleks alanları,yaşam alanları,ofisler,showroomlar ve antibakteriyelliğin arandığı her yerde zemin kaplaması olarak kullanılır.


Özellikleri: Toz tutmaz,su geçirmez,görsel etki yaratır,sürtünmeye ve aşınmaya  dayanıklı,temizliği kolay,asitlere kimyasallara karşı üstün dayanım,yapışma niteliği yüksek,esnek darbeye dayanıklı,hızlı ve kolay uygulanabilen solventsiz epoksi zemin kaplama sistemidir.
 

 

EPOXY MULTI LAYER SYSTEM ( 1 – 3 mm ) 

Kullanım Yerleri:
Epoksi multi layer sistem ; Fabrikalar,alışveriş merkezleri,depolar,antrepolar,soğuk hava depoları,istasyonlar,otoparklar,mutfaklar,gıda tesisleri,sürekli suya maruz kalan alanlar,kaymazlık istenilen alanlar,yaya ve taşıt trafiğinin yoğun olduğu alanlarda kullanılabilen sağlam ve dayanıklı epoksi zemin kaplama sistemidir.İstenildiği taktirde desenli,pürüzlü ve yarımat yüzeyler oluşturulabilir.


Özellikleri:
Derzsiz ve ek yeri olmadan uygulanabilir,toz tutmaz kolay temizlenir,hijyeniktir,aşınma ve darbelere karşı üstün dayanıklılık,asitler ve kimyasal etkilere karşı üstün dayanım sağlayan solventsiz epoksi zemin kaplama sistemidir.

EPOXY MORTAR SYSTEM ( 5 – 15 mm )

Kullanım yerleri:
Epoksi mortar sistem ; Fabrikalar,depolar,otoparklar,kalıp fabrikaları,tütün fabrikaları,hangarlar,antrepolar,otogar gibi ağır vasıta trafiğinin olduğu alanlarda kullanılabilen sağlam ve dayanıklı bir epoksi zemin kaplama türüdür.
Epoksi mortar sistem dağınık,kırık,bozuk yüzeylerde ve diğer epoksi zemin kaplama sistemlerinin tamiratlarında kullanılır.


Özellikleri: Epoksi mortar sistem derzsiz ve ek yeri olmadan uygulanabilir,görsel etki yaratır,toz tutmaz kolay temizlenir,antibakteriyeldir,aşınma ve darbelere karşı yüksek dayanım sağlar,asitlere ve kimyasallara karşı dayanıklıdır,ağır vasıta ve yük basıncına dayanıklıdır.